Co trzeba wiedzieć o mleku modyfikowanym

Oczywistym jest także fakt że prawidłowe żywienie dziecka ma ogromny wpływ na jego prawidłowy rozwój. Naturalne karmienie noworodka mlekiem matki z różnych względów nie zawsze jest możliwe. Z tego też powodu na rynku dostępne jest mleko modyfikowane, które odpowiednio dobrane dostarczy odpowiednich składników, tak aby dziecko mogło odpowiednio się rozwijać.

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Z uwagi na to, że zarówno na sklepowych półkach jak i w aptekach dostępnych jest wiele rodzajów i typów mlek modyfikowanych, warto wiedzieć czym powinno charakteryzować się dobrej jakości mleko oraz jak je dobrać do potrzeb oraz upodobań dziecka w zależności od jego wieku.  Warto mieć na uwadze to, że dobrej jakości mleko modyfikowane powinno jak najpełniej oddawać skład i właściwości naturalnego mleka matki. Do podstawowych składników jakie powinny się w nim znaleźć zaliczyć należy:

– białko,

– oleje roślinne,

– witaminy C,K,A a także witaminy z grupy B,

– mleko w proszku (najlepiej odtłuszczone),

– składniki mineralne takie jak sód, żelazo, cynk, wapń oraz potas,

– oligosacharydy oraz cholina, które są podstawowym elementem budulcowym błon komórkowych oraz pełnią funkcję prebiotyków, stanowiących pożywkę dla bakterii znajdujących się we florze jelitowej.

Niektóre mleka modyfikowane dodatkowo zawierają także laktozę, jednak w przypadku niemowląt oraz dzieci zmagających się z uczuleniem na ten składnik pokarmowy należy z nich zrezygnować. Dla dzieci zmagających się z problemem braku apetytu doskonale sprawdzi się mleko z oznaczeniem R lub GR, które dostarczają większej wartości energetycznej. W przypadku małych alergików warto zdecydować się na mleko hipoalergiczne posiadające oznaczenie HA.

Wady i zalety stosowania mleka modyfikowanego

Naturalne mleko matki uważane jest za najzdrowsze i najbardziej odpowiednie dla nowonarodzonego dziecka. Karmienie w ten sposób zapobiega powstawaniu alergii, zmniejsza u dziecko ryzyko otyłości oraz wzmacnia jego odporność. Matki karmiące dziecko mlekiem modyfikowanym nie powinny mieć jednak powodów do obaw.

Mleko modyfikowane zapewnia dziecku taką samą podaż składników odżywczych jak mleko matki z uwagi na skład jak najbardziej zbliżony do naturalnego mleka. Daje też szansę na dokładne kontrolowanie ilości porcji zjadanych przez dziecko oraz umożliwia karmienie i nawiązanie bliskości przez dziecko z innymi członkami rodziny np. ojcem czy babcią. Jego istotną zaletą jest też możliwość karmienia dziecka w każdym miejscu publicznym.