Mleko modyfikowane – zdrowa alternatywa dla naturalnego mleka

Mleko modyfikowane dla niemowląt jest podstawowym źródłem substancji odżywczych. Dla kobiet z kolei okres karmienia piersią jest bardzo wymagającym czasem, w którym muszą szczególnie dobrze dbać o siebie i o prawidłowe odżywianie swojego organizmu. Czasami zdarza się, że z różnych powodów organizm kobiety nie jest w stanie wytworzyć naturalnego mleka. W takiej sytuacji należy sięgnąć po sztuczne zamienniki, aby maluch mimo wszystko był prawidłowo odżywiony. W ostatnich dekadach znacznie wzrosła w tej kwestii popularność mleka modyfikowanego.

Wielu z nas ma poważne obawy przed jakąkolwiek żywnością modyfikowaną, szczególnie jeśli mamy ją podawać dzieciom. Mleko modyfikowane jest jednak w pełni bezpieczne i dopuszczone przez specjalistów do użytku. Włączenie go do diety malucha może przynieść mnóstwo korzyści.

Jak wytwarza się mleko modyfikowane?

W wielu przypadkach mleko modyfikowane to zwykłe mleko krowie, dodatkowo wzbogacone o substancje odżywcze oraz takie które sprawiają, że jest ono dobrze przyswajalne dla małego organizmu. Jest to pełnowartościowy produkt, który zapewnia dzieciom większość składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju.

Istotne jest wybranie mleka modyfikowanego odpowiedniego do potrzeb danego dziecka. Wiele zależy tu od wieku naszej pociechy. Istnieją również produkty przeznaczone na przykład dla wcześniaków.

Kiedy stosować mleko modyfikowane?

Trzeba jednak pamiętać, że mleko modyfikowane – przy wszystkich swoich zaletach – nie jest w stanie w pełni zastąpić mleka wytwarzanego przez organizm kobiety. Dieta oparta wyłącznie na takim mleku jest ostatecznością, szczególnie przez pierwsze pół roku życia dziecka. Istnieją sytuacje, w których nie da się tego uniknąć, takie jak wspomniane na początku problemy z wytwarzaniem mleka przez organizm matki.

Dobrym pomysłem jest jednak wzbogacanie diety malucha mlekiem modyfikowanym w późniejszym czasie, przynajmniej powyżej szóstego miesiąca życia. Obydwa rodzaje mleka doskonale się uzupełniają i dostarczają dziecku wszystkich składników odżywczych, jakie są mu potrzebne.